Egy kis ízelítő Body&Mind Therapeia vonalon

Kicsit megpróbáljuk bemutatni, hogyan is fér meg az egészséges életmód tematikája gyakorlatban és elméletben ötvözve. Először lássuk, milyen is az életmódváltás gyakorlatban...persze szigorúan csak dióhéjban. 

Életmódváltás a gyakorlatban

1.rész

work-out-1539614_1280.jpg

Első lépések

A legnehezebbek. De ha valaki fejében a döntés megszületett, akkor tulajdonképpen elindult az úton. Az életmódváltás, mint minden változás az életben, egyáltalán nem könnyű. Ez a fajta váltás, változás is egy folyamat. Egy olyan út, amin nem könnyű végigmenni.  És amire sokan félnek rálépni.

Hogy miért? Mert sokan félünk ám a változásoktól. Félnek attól, hogy éhezni fognak, hogy le kell mondani a kedvenc ételeikről, félnek attól, hogy az egészséges ételeket a család elutasítja, hogy nehezen lesz megvalósítható a főzés, a bevásárlás, hogy sokba fog kerülni. Ezeket a félelmeket nem lehet egyik napról a másikra levetkőzni. Mint ahogy egy egész életet sem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni.

A hosszútávú változás sokszor egy szimpla fogyókúrával kezdődik, amely során a diétázó megismerkedik egy egészségesebb életmóddal, de annak végeztével rájön, ha visszatér a régi étkezési szokásaihoz, visszatérnek a kilók. Általában ekkor szoktunk mindenféle alternatívákat keresni arra, hogyan élhetnénk normális, élhető életet anélkül, hogy visszakapkodnánk a már leadott kilókat.

Vannak azonban olyanok, akik mindenféle átgondoltság nélkül, egyik napról a másikra szeretnének váltani. Rettentő elszántan kirámolják a hűtőt, a konyhát, felpakolnak egészséges, vagy annak vélt ételekből, majd egy hét múlva rájönnek, hogy nem tudnak mit kezdeni ezzel a változással, nem tudnak túllépni a saláta, csirkemell kombináción, elkezdenek vadul vágyakozni a régi kedvenc ételeik után, és hagyják a csudába az egészet. El tudjuk képzelni a pillanatot, amikor egy kanapéolimpikon hétfő reggel felpattan a csipszes zacskó mellől, edzőcipőt húz, lefut két Sziget kört, majd ebédre párol magának egy kis pulykamellet? Nem, persze hogy nem. Ha fogadnom kellene, azt mondanám, a harmadik napon ül be az első útjába akadó gyorsétterembe.

A magam részéről a fokozatosság elvét tartom a leginkább működőképes módszernek.

Először is döntsd el, mit szeretnél. És miért? Fogyni szeretnél? Rendben, de tudd, hogy az életmódváltással lassan, ám biztosan fogsz fogyni. Ha gyors fogyást szeretnél, akkor keress egy hatékony diétát, csináld végig, aztán jöhet a stabil és tartós váltás. Ha eleged van a tespedtségből, szeretnél egészségesebb étrendet, több energiát, tisztább bőrt, laposabb hasat, kevésbé duzzadt végtagokat, akkor válts. De válts a saját tempódban.

Vezess két hétig étkezési naplót. Mindent írj fel, ne csalj! Azt is jegyezd fel, ha bekaptad a gyerek kiflicsücskét , ha kitörölted egy darab kenyérrel a lecsós serpenyőt, ha csórtál néhány sült krumplit a párod tányérjáról. Ha ezt becsületesen vezeted két hétig, akkor tisztán látni fogod, pontosan mennyit is eszel egy nap.

Ha ezzel megvagy, jöhet a váltás. Kövesd végig étrendedet a reggelitől a vacsoráig. A cél, hogy az étrended legyen változatos, színes, tápanyagokban és vitaminokban gazdag. Szintén fontos, hogy az étrended tartalmazzon sok rostot, hogy az anyagcseréd optimális legyen. Mit jelent ez részletesen?

És akkor lássuk, miképpen is kapcsolódik ehhez a mentális oldal.

Életmódváltás lélektana

1.rész

vikianyag.jpg

Na ez is egy olyan téma, amiről könnyebb írni, beszélni, olvasni, de leginkább tanácsot adni, mint véghezvinni!

ÉLETMÓDVÁLTÁS!!! Ez a titka, ez az ára mindennek, ha tartós változást, tartós eredményt akarunk. Ha egészségesek akarunk lenni, ha fogyni akarunk, ha kiegyensúlyozottabb életre vágyunk, ha stressz-mentes boldog életet akarunk, akkor ez a varázsszó!

És hát ennyi! Nagyon egyszerű, ha nem jó neked úgy ahogy most van, akkor válts! Mi sem egyszerűbb ennél, igaz? Már-már hülyének érzed magad a sok jó tanácstól, életmódváltó zseniktől, akik mind tudják, hogy neked hogy kéne úgy, hogy az jó legyen. A mindenféle pozitív szipi-szupi idézetekből már Dunát lehet rekeszteni, de neked mégsem megy. De vajon miért nem megy, ha ez egyszer ennyire egyszerű?

Hát azért nem, mert nem egyszerű!!! És hazudik, aki azt mondja, hogy az. Változtatni a szokásainkon, a rutinjainkon, az mindig komoly kihívás elé állít minket. Bár az is igaz, hogy ez tanulható, a változásra való nyitottság is fejleszthető.

De lássuk, miért is annyira nehéz a váltás, változtatás?

Szokások, rutinok:

Hát először is, mert félünk tőle. Ismeretlen területre tévedünk, és a megszokott, jól ismert dolgainkat kellene feladni valamiért, aminek bizonytalan a kimenetele. A megszokás pedig nagy úr, még akkor is, ha nem a legkellemesebb az, amit megszoktunk. De ismerjük, tudjuk hogyan működik, még ha fájdalmas akkor is tudjuk, hogy elviseljük kibírjuk, tehát tudjuk működtetni a rendszert. Benne vagyunk egy „biztonságos” viszonylag stabil rendszerbe, aminek a fenntartásába nem is kell túl sok mentális energiát fektetnünk, hiszen rutinszerűen, már-már magától működik.

Lezárás, gyász:

A másik nehézség, amivel sokunknak komoly problémái vannak, az a lezárás, az elszakadástól való félelem.  A búcsú, a gyász, szinte mindig fájdalmas folyamatok. Márpedig, az életmódváltás pontosan arról szól, hogy valamiről tartósan lemondunk, valamit örökre megváltoztatunk az életünkben, és bizony soha többé nem lesz már olyan, mint korábban volt. Személyiségünk egy részétől is úgy érezhetjük, hogy meg kell válnunk, mert mi magunk sem leszünk már ugyanazok akik voltunk. Egy ilyen váltással sok minden megváltozhat körülöttünk. A körülményeink, a kapcsolataink egyaránt.

Bizonytalanság:

3..2…1.. ugorj!!! Hogy hová? Hát azt nem egészen tudom, de adok egy ejtőernyőt, elmondom hogy működik, aztán rajtad múlik, hogy tudod-e használni, és hol érsz földet!!! Na milyen érzés? Én azt hiszem, hogy talán ez a legnehezebb! Hogy nincs garantált eredmény. Annyi minden múlik rajtad, és annyi minden meg nem, és olyan bizonytalanak tűnik, hogyha be is tartasz mindent, és kőkeményen kitartasz akkor is eléred-e a vágyott eredményt?! Hit, elszántság, önbizalom, akaraterő kellenek jócskán egy ilyen ugráshoz, de mi van akkor, ha pont azért került ilyen helyzetbe (amin változtatni szeretnél), mert ezekből híján vagy?

Szóval mi az ami megakadályoz? A kényelem, a fájdalom, a félelem!!!

OK, de ha ez ennyire nehéz, akkor mi visz rá, hogy mégis megtedd?

Mert vannak rengetegen, akik megteszik! Életmódváltók, akik csodákról számolnak be! Megújulás, megerősödés, gyógyulás, fogyás, új test, új élet!! Hogy mi motiválta őket? A helyzet egyszerű! Amikor nagyobb a fájdalom a maradás, a nem változás miatt, azaz a jelen jobban fáj mint a váltással járó összes bizonytalanság fájdalma, akkor egyszer csak átbillen a mérleg, és fejest ugrunk az új életbe, azaz eldöntjük, és lépünk!!

Ez a küszöb persze mindenkinél máshol van, attól függően hogy kinek milyen a bizonytalanság tűrése, mekkora az önbizalma a saját eltökéltségét illetően, milyen tapasztalatai vannak saját magáról, kitartásáról, mennyire képes lemondani, elengedni, lezárni dolgokat, és persze, hogy számára mennyire vonzó a megálmodott jövőkép, és mennyire tartja reálisan megvalósíthatónak?

Tehát az első és legfontosabb, hogy dolgozd ki az álmodat, vagy ha úgy tetszik a célodat!

avagy; Álmodd magad karcsúra!

Folytatjuk!